
Vi blev alle bekræftet i, at skuespiller, sanger og entertainer Trine Gadeberg virkelig er én af Danmarks bedste inden for branchen. Tirsdag aften tog hun samtlige 200 tilskuere med storm i Østervrå Kulturhus, hvor hun i et par timer underholdt med sin fantastiske sangstemme, sjove anekdoter – og så kiggede Pelle også lige forbi.
Der var ikke gået fem minutter før publikum grinede og klappede i mødet med Trine Gadeberg, og aftenens hovedperson tog straks fat på at få lidt kultur proppet ind i vores hoveder. En lille let øvelse i at klappe på de helt rigtige steder, når man skal synge og klappe med på Gitte Henningklassikeren ”Træk en gammel sweater på” – og nej, det blev ikke en aften med Giro 413!
– Rygterne siger, at jeg kun synger sange af kvinder, jeg selv synes, jeg ligner, indledte Trine Gadeberg, hvorefter hun annoncerede, at nu ville hun synge en sang af Dolly Parton, lød det fra den knapt så barmfagre Gadeberg, og det fik hele salen til at knække sammen af grin. Så var tonen slået an, og det fortsatte de næste par timer, hvor Trine Gadeberg præsenterede et show med passende jysk humor og accent i en god blanding af sjove historier om sig selv og sin familie, kombineret med kendte sange i vidt forskellige genrer og sværhedsgrader leveret med en fantastisk sangstemme.
Gadeberg var hele tiden i tæt kontakt med publikum, og ingen var i tvivl om, at hun med sin selvsikre optræden, udstråling og store energi nød at stå på scenen. Bag sig havde hun sikker og professionel opbakning fra sin pianist Ebbe Ravn. – Jeg har været sammen med ham siden min debut som 18-årig, afslørede Trine Gadeberg.
Hovedpersonen i Trine Gadebergs liv lige i øjeblikket er den 5½ årige Pelle, som har sine helt egne betragtninger om, hvordan verden ser ud. Han kiggede også lige forbi, og det var rigtigt populært.
Alle følte sig virkelig godt underholdt, og det var svært at slippe aftenens gæst, som gav indtil flere ekstranumre, inden hun forlod scenen til et stående og meget ivrigt klappende publikum.
Ansvaret for at vi alle fik god lyd og godt lys var lagt i hænderne på Beat4You v/Morten Rasmussen.
Jubilæumsfesten fortsætter
Det musikalske foredrag med Trine Gadeberg var en del af idrætscentrets jubilæumsprogram, som fortsætter med uformindsket styrke. Det kunne publikum erfare i formand René Larsens velkomst, hvor han lige kort skitserede, hvad der allerede nu er planlagt, men samtidig understregede, at der stadig er plads til mere, hvis der er nogen, der har en god ide. – Vi kan allerede nu afsløre, at torsdag den 16. juni får vi besøg af vores bysbarn fodboldlandsholdsspiller Joakim Mæhle, som sammen med Mogens Jørgensen fra TV2 Nord vil fortælle om sin fodboldkarriere, afslørede René Larsen. Den 10. august er der truffet aftale med AaB-Håndbold om en opvisningskamp mod et norske storhold. Den 19. august er der jubilæumsreception i centret og om aftenen Open by Night, og søndag 20. august er der lagt op til en dag med aktiviteter for hele familien. En stor Jubilæumsfest i Østervrå Hallen med ABBA-musik er på programmet den 10. september, og dertil kommer alle de andre aktiviteter og arrangementer, som plejer at finde sted, bl.a. i uge 42 og senere på året den store Julefrokost.
ÅB
Foto: Ejvind Pedersen




