Påskehilsen fra borgmester Birgit Hansen

Det plejer at være omkring jul eller nytår, at avisen bringer en hilsen fra borgmesteren, hvor hun ser tilbage på året og frem på det nye.
Alting er anderledes i disse tider også hvad angår ovennævnte hilsen – den er nemlig blevet forvandlet til en påskehilsen p.g.a. alle corona-restriktionerne.
Herudover er det hele som det plejer at være – en veloplagt borgmester, der på trods af det store arbejdspres tager imod avisens udsendte med et stort smil og en god kop kaffe.
Birgit Hansen lægger ud med det, der vedrører corona – pandemien, som den har set ud og som den ser ud i Frederikshavn Kommune.
Kommunen har været ramt igennem året af en bred samfundssmitte, siger borgmesteren og det betyder, at borgerne har været ramt af corona bredt geografisk i kommunen og bredt fordelt på alder også.Man har gjort alt og gør alt for at vejlede folk og minde folk om at overholde restriktionerne.
Birgit Hansen siger også, at man jo fra kommunens side har lært at drive kommunen med corona og nævner også den ekstra nedlukning her p.g.a. mink -problemet og som hun siger: Hvor er vi efterhånden tyndslidte og går så videre med noget, der har glædet hende gennem det lange forløb nemlig, at skolerne kunne lukkes op som noget af det første og udendørs idræt kom i gang igen og butikkerne åbnede og som hun siger – vi har alle vist samfundssind og gjort alt det, vi skulle – så vi fortjener det. Hun runder corona-snakken af med at sige: Vi skal også have genstartet og det skal ske sammen med foreningerne og alle de frivillige.
Det her år er andet end corona, fortsætter borgmesteren f.eks. er Sæby havneudvidelse endelig på plads og er i gang og der er en ny butik på vej i Voerså og områdefornyelsen i Dybvad fortsætter.
I 2021 er der sat flere penge af til oplandet. Det er specielt 25 oplandsbyer i kommunen, hvor der på forskellige niveauer bliver arbejdet med forskellige aktiviteter, som kommunen kan understøtte både med økonomi og forvaltning idet man har forskellige puljer såsom distriktspuljen til at understøtte dem og det skal vi minde hinanden om, siger Birgit Hansen.
Kommunen arbejder med at vise, at der er noget ved at være her – der er gode foreninger, et godt netværk, billige boliger og job- og karrieremuligheder for alle.
Vi er nu i 2021, fortsætter borgmesteren, hvor et enigt byråd har prioriteret, hvordan man bruger 4,4 milliarder kroner.
I 2021 vil der dog være stor usikkerhed på, hvad coronakrisen kommer til at betyde.
Man sætter flere penge af til de 0-5 årige og ældregruppen skal der også kikkes på – der kommer flere og flere ældre og man er gået i gang med at rekruttere flere til arbejdet i hjemmeplejen.
Birgit Hansen kommer også ind på den store fordel for kommunen, at man får 100 millioner kroner ekstra fra staten via udligningsmodellen.
Efter al den snak om økonomi lander vi på et emne.der også trænger sig på i 2021 – det er jo valgår og som Birgit Hansen siger, så er man jo meget spændt på valgkampen – hvad må man til den tid – både hvad angår møder og omkring det med at dele materiale, flag, karameller m.m ud – måske skulle man i stedet for kigge på de resultater, der er skabt imellem valgene frem for, hvor mange bolcher og pjecer, man får delt ud, siger borgmesteren med et smil på læben.
Vi nærmer os slutningen af vores snak og Birgit Hansen runder det hele af med at ønske alle en rigtig god påske med ønsket om, at kommunen begynder at ligne sig selv igen.
Jo-Jo
Fotos: Ejvind Pedersen